Ballady o miejscach. Wystawa poplenerowa prac artystów biorących udział w „Malarskich wędrówkach po powiecie” zorganizowanych przez Powiat Stalowowolski

29.09.2024-11.11.2024, miejsce ekspozycji Muzeum Regionalne, ul. Sandomierska 1

Od 2017 roku, z przerwą w czasie pandemii, cyklicznie odbywają się plenery malarskie zainicjowane i organizowane przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli. Jest to wydarzenie, które przyciąga zarówno artystów lokalnych, jak i malarzy z innych regionów Polski. Tegoroczny plener odbył się w dniach 22–30 czerwca, a wzięli w nim udział: Edyta Banasiak-Nawracaj (Stalowa Wola), Krzysztof Czerwiak (Stalowa Wola), Danuta Gaweł (Krzeszów), Kazimierz Hamada (Kraków), Katarzyna Kobylarz-Tomaszewska (Nowa Dęba), Ryszard Kochan (Stalowa Wola), Anna Kossakowska (Warszawa), Jacek Kośmiński (Kazimierz Dolny), Jadwiga Kukuła (Stalowa Wola), Sylwia Lis-Persona (Lublin), Maria Wiktoria Mostek (Rudna Wielka), Antoni Paprotny (Kraków), Michał Potaczała (Nisko) oraz Grzegorz Wójcik (Tarnobrzeg).

Tytułowe „Ballady o miejscach” to wizerunki otaczającej nas rzeczywistości, ale pokazanej inaczej, przepuszczonej przez pryzmat malarskiej wrażliwości. Obrazy poplenerowe pełne są nostalgii i tęsknoty za przeszłością. Ukazują miejsca nam bliskie, znajome, ale równocześnie tajemnicze i nieodkryte, ponieważ chowają historie i opowieści, które sami musimy dopowiedzieć. Duchy przeszłości widoczne są głównie w wątkach architektonicznych; element vanitas miesza się tutaj z tryumfem natury, która zawsze wygrywa z człowiekiem.

Wernisaż wystawy w niedzielę 29 września o godz. 16.00 w głównej siedzibie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Wystawa dostępna do 11 listopada 2024.

Organizator: Powiat Stalowowolski

Współorganizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli